Skanery kodów kreskowych w supermarketach

Skanery kodów kreskowych
Skanery kodów kreskowych

Supermarkety cieszą się w dzisiejszych czasach bardzo dużą popularnością. Jest to wynikiem dwóch podstawowych zalet tego typu punktów handlowych, z których najważniejszą jest dostępność wszelkiego rodzaju produktów w jednym miejscu. Dzisiejsze supermarkety, szczególnie w dużych miastach, jak Warszawa, Łódź, Kraków czy Poznań, wyposażone są w nowoczesny sprzęt, który z jednej strony ułatwia klientom dokonywanie zakupów, pracownikom natomiast – pracę. Do najnowocześniejszych urządzeń tego typu należą czytniki i skanery, skanujące kody kreskowe. Ich zastosowanie w supermarketach jest szerokie.

Skanery kodów kreskowych są po pierwsze wykorzystywane przez klientów do sprawdzenia ceny danego produktu. Oczywiście większość produktów dostępnych w supermarketach opatrzona jest cenami umieszczonymi na przypisanych im karteczkach. Są jednakże przypadki braku ceny, lub też podana cena wydaje się być niewiarygodna. W takich sytuacjach sprawdzenie ceny na skanerze jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Z tego powodu coraz więcej punktów handlowych, nie tylko supermarketów, umieszcza skanery kodów kreskowych na terenie całego sklepu. Dotychczas bowiem były one używane jedynie przy kasach.

Jest to związane z ich podstawową funkcją: dodania konkretnego produktu do listy zakupów klienta, zebranej w formie elektronicznej. Nawet w tak podstawowej funkcji Skanery kodów kreskowych potrafią się różnić między sobą. Różnica polega po pierwsze na wielkości pola skanera, do którego należy przyłożyć kod kreskowy, po drugie natomiast na formie. Są bowiem czytniki stacjonarne, są także mobilne, umożliwiające sprzedawcy dodanie danego produktu bez konieczności wyjmowania go z wózka sklepowego. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne przede wszystkim w przypadku zakupu większych produktów.

Postęp technologiczny dostarcza coraz to nowych urządzeń, których różnorodne funkcje ułatwiają życie. Omówione czytniki kodów wykorzystywane w supermarketach stanowią dobry przykład tego typu postępu. Jeśli przypomnimy sobie, że jeszcze kilkanaście lat temu skanery takie były rzadkością, naprawdę docenimy ów postęp.